Tepelně-tlaková polymerace (TTP)

 

    Postup je velmi podobný, jako při Kulzerově polymeraci, s tím rozdílem, že je rychlejší. Je rychleji zpolymerováno, plastická hmota rychleji ztuhne. Tepelně-tlakovou polymeraci tedy používáme k úspoře času.

 

    Postupujeme tak, že náhradu vymodelujeme z pryskyřice volně modelovatelnou technikou a vložíme do HYDROPNEUMATICKÉHO POLYMERÁTORU a zalijeme studenou vodou tak, aby byl vymodelovaný můstek ponořený. Poté polymerátor hermeticky uzavřeme a zkontrolujeme, zda tlak nikde neuniká. Můstek je připraven k polymeraci.

 

    Dále nastavíme program polymerace dle návodu. Těch existuje více. Nám postačí nejběžnější postup obecně užívaný. Nastavíme teplotu na 110 °C. A připojíme přístroj hadičkou ke kompresoru, čímž zajistíme dostatečný tlak. Poté nastavíme čas polymerace na 15 - 20 minut, optimálně tedy na 20 minut a zapneme. Přístroj začne odpočítávat 20 minut až po dosažení požadované teploty (tedy v tomto případě 110 °C).

 

    S tlakem polymerujeme ze dvou důvodů. Za prvé pod tlakem se rychleji zvýší teplota vody, za druhé tlak eliminuje (stlačí, zmenší) případné vzduchové bubliny na minimum. Tím se zvýší kvalita plastické hmoty na povrchu, ten bude krásně hladký. Proto tedy tepelně-tlaková polymerace...