Pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v protetické laboratoři

 

    Pracovní podmínky v laboratoři nejsou vždy ideální, často je to i práce riziková. Ovzduší v laboratoři je znečišťováno prachem z brusných, leštících, ale i opracovávaných materiálů. Důležitým požadavkem je proto odsávání prachu (a to všude, i u pracovního místa).

    Například při polymeraci, sušení, odlévání a moření se uvolňují zplodiny do ovzduší. Proto je důležité mít v laboratoři dokonalou vzduchotechniku. Jestliže je vzduchotechnika špatná, stará nebo nefunkční, zubní technik může dostat nejen onemocnění horních cest dýchacích, ale i silikózu (zaprášení oxidem křemičitým) a silikatózu plic (zaprášení plic prachem silikátů).

 

                       Silikatóza                                                Silikóza

 

    Vlivem rozptýleného prachu a dalších chemických látek může docházet k přecitlivělosti (alergizaci) organismu na škodliviny, v místě styku s kůží na kontaktní přecitlivělost kůže (alergii).

 

    Při používání rotačních elektrických přístrojů musí zubní technik dodržovat bezpečnostní opatření, aby předešel závažným úrazům.

    V laboratoři pracuje technik s otevřeným ohněm, proto zde platí přísné protipožární předpisy. Zubní technik musí také dodržovat základní hygienické normy – každý pracovník musí mít pracovní oblečení a být poučen o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, musí být chráněn před infekcí (virové kapénkové infekce, hepatitida B, HIV a AIDS), je povinen hygienicky očistit protetickou práci, která je přenášena z ordinace do laboratoře. Používá stejné ochranné pomůcky jako ošetřující lékař (gumové rukavice, ochranný štít, roušky, ochranné brýle).

    Protetický výrobek se dezinfikuje 0,2% roztokem chlorhexidinu po dobu 10 minut ve všech pracovních fázích. Alginátové otisky se pouze oplachují. Také zubní technik musí dezinfikovat každý protetický výrobek, který odevzdává z laboratoře do ordinace. Je to v zájmu ochrany pacienta.