Světelná polymerace (SVP)

 

    Těsto připravené jednosložkové hmoty je dodáváno buď v tubách, nebo v nádobkách, ze kterých odebíráme hmotu pro modelaci.

 

    Existují dva typy světelné polymerace:

 

    1. Průběžná světelná polymerace se používá při vrstvení v průběhu modelace. Po každé dílčí vrstvě model zpolymerujeme ozářením (osvícením) pod malou lampou.

 

    2. Poté následuje finální (závěrečná) světelná polymerace. Před touto poslední polymerací musíme důkladně zvážit, kolik vrstev pryskyřice budeme nanášet. Musíme zajistit, aby světlo při polymeraci mohlo prostoupit veškerým naneseným pryskyřičným těstem. To se povede jen, pokud síla (tloušťka) navrstveného materiálu nepřesáhne 4,5 mm.! Většinou však tloušťka nanesených vrstev dosáhne 2-3 mm. Po navrstvení se na povrch nanese speciální gel, který umožní světlu prostoupit až do hloubky 4,5 mm. Hlouběji však ne!

 

    Po nanesení gelu vložíme vymodelovaný zub do speciálního přístroje, tzv. SVĚTELNÉHO POLYMERÁTORU. Uvnitř přístroje je zrcadlová podložka obklopená soustavou lamp. Přístroj uzavřeme a podle návodu nastavíme program se správnou dobou polymerace - tuhnutí (v minutách). Po ztvrdnutí vyjmeme z přístroje a pokračujeme broušením.