Tepelná polymerace (TEP)

 

Tato polymerace se používá při pracovním postupu s kyvetou, která je fixovaná ve třmenu a ponořená do vroucí vody.

 

Jsou dva způsoby, jak ponořit kyvetu ve třmenu do vroucí vody.

 

1. Ve speciálním polymeračním přístroji, tzv. tepelném polymerátoru. Ten má automaticky nastavený program tzv.  KULZEROVY POLYMERACE  (tj. křivky znázorňující přesné schéma, podle kterého přivedeme vodu k varu).

    Zahřívání při použití Kulzerovy křivky začíná při teplotě vody mezi 0-20° C a během půl hodiny se zahřeje na 70 °C, kde se teplota drží po dobu 30-60 minut (nejlépe však 60 min.). Poté se voda opět začne zahřívat až ke 100 °C po dobu 30 min. Na 100 °C se teplota vody udrží dalších 30 minut. Poté necháme vodu s kyvetou půl hodiny samovolně chladnout. Po zchladnutí můžeme třmen s kyvetou vyjmout a můžeme kyvetu velmi postupně a pomalu zchlazovat ve vodě, abychom nezpůsobili tepelný šok materiálu.

 

2. Pokud nemáme tento speciální polymerační přístroj, můžeme si vystačit s obyčejným hrncem (obrázek) a elektrickým ploténkovým vařičem (obrázek). Nastavíme vařič na stupeň 3, abychom zlehka, pomalu zahřáli vodu s kyvetou na cca 70 °C, což poznáme zhruba tak, že ponoříme prst opatrně do vody. Pokud prst ve vodě neudržíme, dosáhli jsme přibližné teploty mezi 60-80 °C. Počkáme půl hodiny a následně nastavíme vařič na stupeň 6. Přivedeme vodu k varu. Důležité je, abychom kyvetu „vařili“ 30 minut! Poté vypneme vařič a necháme půl hodiny samovolně vychladnout obsah hrnce. Následně vezmeme hrnec s teplou vodou a kyvetou a pomalu pozvolna do něj napouštíme tekoucí studenou vodu. Po výměně vody ještě půl hodiny necháme horkou kyvetu uvnitř hrnce pomalu vychladnout. Teprve potom je TEPELNÁ POLYMERACE dokončena.

  

              Obyčejný hrnec                               Ploténkový vařič