Způsoby zpracování

 

    PMMA se zpracovává moderněji volnou modelací, někdy licí technikou, ale tradičně stálým způsobem, a to lisovací technikou pryskyřičného těsta, vzniklého z prášku a tekutiny, do dutiny v sádrové formě a polymerování teplem. Toto se nazývá „mokrý způsob“ zpracování nebo „metoda Paladon“.

 

    Jsou čtyři způsoby (pět způsobů - doplněno) užití u chemoplastického postupu:

 
Ad 1. Je nejrozšířenější způsob. Těstovitá směs prášku a tekutiny se cpe do dutiny v otevřené kyvetě, a pak se slisuje po sevření kyvety. Je to základní způsob použití akrylátu.
Ad 2. Vstřikování plastických hmot pod tlakem úzkým kanálkem do formy. Je to složitý postup, ale má menší spotřebu.
Ad 3. Objevila se v poslední době, užívá se lití tekuté masy plastických hmot do formy. Lije se bez tlaku a hlavním problémem je polymerační kontrakce, je vhodné použít polymeraci v hydropneumatickém polymerátoru.
Ad 4.

Je vhodná na zpracování korunek. Modeluje se přímo na modelu hustou pryskyřičnou hmotou do požadovaného tvaru a polymeruje se v hydropneumatickém polymerátoru. Má lepší vlastnost a homogenitu, je méně porézní a lépe se adaptuje na okraje kovové konstrukce.

Ad. 5.

Je vhodná na zpracování snímatelných ortodontických aparátu . Vyrábí se přímo na pracovním modelu sypací metodou do požadovaného tvaru. Polymeruje se většinou v hydropneumatickém hrnci. (doplněno)

 

 

    Důležité požadavky pro zpracování PMMA při jakémkoliv způsobu:

  1. Dodržení předepsaného poměru monomeru a polymeru.
  2. Dodržení předepsaného polymeračního schématu.
  3. Zpolymerovanou protézu pomalu chladit.
  4. Při opracování protézy zajistit dostatečné chlazení a minimum tlaku.
  5. Uchovávat hotovou protézu ve vodě, vyplavit zbytkový monomer.