Laboratorní přístroje

 

Dublovací přístroj

    Je velká nádoba různého tvaru na zahřívání dublovacích hmot s termostatem. Má i míchací zařízení a výstupní ventil na plnění roztavené dublovací hmoty do dublovací kyvety.

 

Přístroj pro vyplavování vosku

    Je přístroj pro vyplavení vosku z kyvety. Má vlastní oběh vody a vosk se odstraňuje jemnou teplou sprchou.

 

Vodní polymerátor neboli Tepelný polymerátor (doplněno)

    Slouží k polymeraci lisovaných korunkových i bazálních pryskyřic ve vodní lázni podle přesného časového a tepelného režimu.

 

Hydropneumatický polymerátor

    Je jako vodní polymerátor, ale pracuje i na bázi tlaku. Je vhodný pro volně modelovatelné pryskyřice. Polymerace, většinou ve vodní lázni nebo páře, probíhá kolem 100°C s tlakem do 0,6 MPa a trvá asi 15 minut.

 

Světelný polymerátor

    Slouží pro vytvrzování fotokompozitních materiálů polymerujících světlem. Má tvar malé skříňky s vnitřním prostorem. Má světelnou energii (může mít až 8 xenových lamp). Délka polymerace je určena návodem pro zpracování použité pryskyřice.

 

    Skoro všechny přístroje vyžadují regulaci tlaku, teploty, času, otáček, napětí a proudu, mají příslušné regulátory a indikátory, u novějších typů se obvykle nacházejí na displeji.

 

Lis na kyvety

    Vřetenové lisy jsou menší, mohou dosáhnout maximálního tlaku 300 MPa. Modernější jsou hydraulické lisy, mohou dosáhnout až 750 MPa.

 

Paralelometr

    Je nejdůležitější přístroj užívaný při výrobě kovových konstrukcí částečně snímatelných protéz. Paralelometr je nutný k určení směru nasazování protéz, k vyhledávání a využití podsekřivých míst pro konstrukci spon. Existuje několik typů, většinou se používají ty s nepohyblivým naklonitelným podstavcem pro model a volně pohyblivým svislým ramenem. K paralelometru patří různá příslušenství, například zařízení pro měření hloubky podsekřivin, různé ořezávače vosku, kovové analyzační tyčinky.

    Nejsložitější paralelometry mají dvě až tři pohyblivá ramena, která umožňují fixaci násadců k provádění frézovací techniky.

 

Přístroj na tlakové formování fólií z plastických hmot

    Pracuje s tlakem vzduchu okolo 0,4 MPa. Z fólií se formují čepičky pro modelaci korunek, báze skusových šablon, individuální lžičky. Fólie různé tloušťky se v přístroji nahřejí a tlakem vzduchu se formují na situační model.

 

Termostatický zásobník neboli Kapničkovač (doplněno)

    Je přístroj na zahřátí vosku, v tomto přístroji jsou malé vaničky na roztavení vosku. Slouží k přípravě na voskové kapničky. Má regulátor na ohřátí.

 

    Dalšími přístroji jsou například různé spájecí a svářecí stolky, pájecí hořáky s mikroplamenem, přístroje k dekyvetaci (oddělení formy a hmoty) protéz a odlitků.

 

 

Fotogalerie: Laboratorní přístroje 2