Laboratorní přístroje

 

Technická vrtačka

    Má elektrický motor s velkou tažnou silou a vysokým rotačním momentem. Může se regulovat počet otáček asi od 800 do 12 000, dokonce až 25 000 otáček za minutu (u novějších typů). Na vrtačku se mohou nasadit technické násadce. Jedná se spíše o zastaralý typ. V moderních laboratořích se vyskytuje mikromotorová technická vrtačka. Má vlastní mikromotorek v násadci, má vyšší otáčky, a to až 28 000 za minutu. Je bezhlučná a bezvibrační, má snadno ovladatelné násadce s mikromotorem.

    Nejmodernější je však turbínová vrtačka, pracuje při spotřebě vzduchu okolo 50 litrů za minutu s tlakem 0,3 – 0,4 MPa. Má nejvyšší počet otáček, až 50 000 za minutu.

    Vrtačky jsou na pracovním stole buď zavěšeny, nebo uloženy na pracovní ploše uvnitř stolu. Moderní vrtačky mají přesnou regulaci otáček, ovládají se kolenním nebo nožním spínačem.

 

Elektrická leštička

    Je horizontálně uložený výkonný elektromotor. Na prodlouženou hřídel se mohou nasadit různé lešticí prostředky. Má dvě rychlosti (1 500 nebo 3 000 otáček za minutu). Leštičky jsou obvykle uloženy v oddělené místnosti a jsou postaveny na stole s odsávacím zařízením. Po obou stranách mají na sobě sklopné ochranné kryty.

 

Rychloběžná elektrická bruska

    Slouží k opracování kovových slitin. Má vyšší počet otáček, až 50 000 za minutu. Má ochranné kryty, vlastní osvětlení a odsávací zařízení.

 

Ořezávačka sádrových modelů (trimmer)

    Má na hřídeli elektromotoru velký brusný kotouč (je uložen v ochranném krytu). K výřezu v krytu, opatřenému pevným podstavcem, se dávají modely, sádrový prach je splavován proudem vody.

 

Elektrický mísící přístroj

    K přípravě směsi sádrových nebo formovacích hmot se používá elektrický mísící přístroj. Míchání probíhá v speciálním kelímku, počet otáček je okolo 350 za minutu, v míchačce se nachází odsávací zařízení (účinnost 95 – 98%). V míchačce lze dosáhnout lepší kvality směsi bez bublin.

 

Elektrický vibrátor

    Používá se k plnění hmoty do otisků, do forem nebo kyvet, vibrátor je s regulovatelným rozsahem a frekvencí kmitů. Maximální počet kmitů bývá 7 000 za minutu.

 

Pískovač

    Je účinný na čištění zbytků zatmelovací hmoty z odlitků kovových slitin. Také čistí kovové konstrukce před napalováním keramiky. Princip všech pískovačů je stejný. Do utěsněné skříňky opatřené okénkem a vnitřním osvětlením proudí tryskou stlačený vzduch se speciálním pískem, pod který se vkládá opracovávaný předmět. Drží se ho buď v rukavici, nebo v kleštích s gumovou manžetou. Stlačený vzduch má tlak 0,4 – 0,6 MPa.

 

Elektrolytická leštička

    Používá se k povrchové úpravě kovových konstrukcí snímatelných protéz. Pracuje na galvanoplastickém principu, odstraňuje mikroskopické nerovnosti. Používá se zde stejnoměrného proudu (0 – 12V, 0 – 12A, u některých až 50A). Má anodu (připevněný odlitek) a katodu (válec). Některé typy mají elektrolyt (tekutina – anorganická kyselina). Musí se dodržovat bezpečnostní předpisy.

 

Parní přístroj

    Na čištění různých výrobků se používá parní přístroj, který tryskající párou velmi jemně očistí odlitek.

 

Fotogalerie: Laboratorní přístroje 1