Laboratorní nástroje a pomůcky

 

Gumový kelímek a špachtle – na míchání sádry, otiskovacích hmot, formovacích hmot kovovou nebo umělou zaoblenou lopatkou – špachtle.

Skleněná miska se skleněnou tyčkou – na míchání pryskyřičných hmot, tvorba pryskyřičného těsta.

Pilka a nůž na sádru – na úpravu podstavce situačních modelů a k dělení modelu se použije jemně listová pilka o tloušťce 0,12 mm.

Kyveta – k přípravě forem na lisování plastických hmot, je to rozkládací pouzdro ze dvou nebo čtyř dílů. Korunková je dvoudílná a protézová je čtyřdílná. Skládá se z horního a dolního dílu, které do sebe přesně zapadají výběžky.

Třmen na kyvetu – po slisování je nutné kyvetu sevřít do třmenu, je to kovový rám s jedním šroubem pro jednu až tři kyvety.

Licí kroužek – má různou velikost pro přípravu licích forem, je z oceli, dává se do něj přetvar licích prohlubní, plastové licí čepy.

Dublovací kyveta – kovová nebo plastová nádobka. Je dvoudílná nebo s odnímatelným dnem a víkem. Otvorem ve víku se odlévá dublovací hmota k přípravě licího modelu.

Modelovací nůž – malý a velký – slouží k modelaci.

Lekron – modelovací nůž na jemnou modelaci.

 

Kleště kramponové 
univerzální kleště.

Štípací kleště – kleště na štípání drátů.

Sponové kleště – slouží k ohýbání drátu k tvorbě spon.

Pinzeta – kovová nebo opatřená hroty z plastů pro vkládání odlitků do kyselin při moření.

Otiskovací lžíce – konfekční – používá se v ordinaci pro otiskování v ústech. Je kovová nebo plastová. Všechny lžíce se vyrábějí buď s plnými stěnami (pro otiskovací sádru a kompoziční hmoty) nebo perforované (pro silikonové otiskovací hmoty a alginátové otiskovací hmoty). Zhotovují se v základních velikostech (horní čelist 1 – 4 a dolní čelist 1 – 3).

Repoziční skříňkavodicí čep a retenční kroužek – jsou důležité pomůcky k přípravě dělených situačních modelů.

 

Fotogalerie: Laboratorní nástroje a pomůcky