Brusné prostředky

 

Diamant

  • čistý krystalický uhlík a nejtvrdší přírodní produkt, je složen z uhlíků, je špatný vodič tepla. Diamantová drť se používá na výrobu brousků pro ordinační účely. Kovový tvar brousku se drtí diamantu fixuje galvanoplasticky.

 

Karbid křemíku (SiC, karborundum)

  • je nejtvrdší a umělý brusný prostředek. Má stejnou krystalickou mřížku jako diamant. Má tepelnou vodivost při štěpení, odolnost proti změnám teploty, vysoký bod tání a chemickou odolnost.
  • V továrně jsou vyráběny dva typy SiC – šedý a zelený. Vyrábějí se z křemičitého písku (SiO2). Žhaví se v peci a po vytavení se blok SiC drtí, mele, prosívá na sítu. Pro výrobu brousku se SiC mísí s pojivem a přísadami, lisuje se do tvarů brousků (různé množství tvarů).

 

Karbid wolframu (W2C)

  • je nejjemnější prášek, mísí se s práškovým kobaltem. Při zahřátí na 1600°C je směs plastická a lisuje se do tvaru vrtáčků nebo fréz. Hrubozrnné karbidy wolframu se mohou používat jako brusné práškové prostředky.

 

Karbid boru (B4C)

  • je velmi tvrdý brusný prostředek z lesklých černých krystalů. Ve stomatologii se používá velmi málo. Jsou z něj vyrobeny karborundové brousky.

 

Umělý nebo přírodní korund (obsahující Al2O3 – oxid hlinitý)

  • nejvíce se používá umělý korund, ve světě se hodně tvrdý přírodní korund málo vyskytuje. Umělý korund je krystalická látka, kromě Al2O3 ještě obsahuje Ti, Si a Fe. Brusná zrna se získávají drcením. Mají nepravidelné tvary, vytvářejí se z nich ostré pracovní břity. U nás se vyrábějí tři druhy korundových brusiv – bílý korund (99 % Al2O3), druhý růžový korund (98 % Al2O3) a třetí hnědý (96 % Al2O3). Nejtvrdší jsou růžové brousky. Brousky jsou stmelovány vhodným pojivem.

 

Křemen (SiO2)

  • má zrna s hladkým povrchem, ale s ostrými hranami, které se štěpením stále obnovují. Používá se k výrobě brusných terčíků a pásků.

 

Smirek

  • směs 65 % oxid hlinitého s křemenem a silikáty. Nejkvalitnější se těží v Řecku. Používá se na výrobu brusných terčíků nebo pásků, na které je nalepen.

 

Křemičitý písek, jemně drcený korund

  • k pískování (otryskávání) hotových výrobků se používá několik druhů prostředků. Křemičitý písek nebo jemně drcený korund slouží k odstranění formovací hmoty a vrstvy oxidů z odlitků. K jemnému opískování před leštěním se používá perličkové natronové sklo. Otryskat lze ale i sádru z povrchu pryskyřičných protéz perličkového organického materiálu.

 

Fotogalerie: Brusné prostředky