Pravidla při broušení a leštění

 

    Všechny nástroje jsou velmi přesné, rovné a vycentrované, aby se při vyšším počtu otáček nezkřivily. Musí se pracovat s malým tlakem, a velkou rychlostí. Když je brousek při broušení horký, je tlak příliš silný. Broušení za mokra snižuje teplotu a snižuje prášení, ale ucpává póry, nemá tak velký účinek při broušení. Při opracovávání pryskyřičných protéz je lepší frézovat než brousit.

    Při každém broušení a leštění se musí chránit dýchací cesty, je nutné použít odsávání a používat pomůcky k ochraně dýchacích cest. Nejvíce je třeba být na pozoru při leštění (obrázek vlevo) pemzou (obsahuje SiO/obrázek/) a při používání křemičitých písků při pískování.

 

    Při leštění s pryskyřičnou protézou se musí dávat pozor, protože asi při 70 °C začínají pryskyřice měknout. Musí se myslet i na tlak při leštění. Při teplotě se pryskyřice stane mazlavá a po vychladnutí „zmrzne“, vzniká „prasklina“ na povrchu pryskyřičných protéz. Hlavně se musí dbát opatrnosti u samopolymerujících pryskyřic.

 

     Při úpravě povrchu kovu se příprava před leštěním obvykle provádí gumovými nástroji. Tlak na povrchu musí být minimální, neboť při vysokém tlaku se zvyšuje teplo, špatně se pak leští do lesku.