Zinkoxideugenolová otiskovací hmota


    Otiskovací hmoty obsahující oxid zinečnatý a eugenol jsou nejstarší, ale v současnosti se používají pro otiskování bezzubých čelistí.

 

Výroba a složení

    Základ zinkoxideugenolové hmoty je oxid zinečnatý, eugenol a popřípadě hřebíčkový olej obsahující okolo 80 % eugenolu.

 

Používá se kromě otiskování k:

  • dočasnému podkládání imediátních protéz
  • fixaci provizorních korunek či můstků
  • zhotovení plastického obvazu po chirurgických zákrocích v parodontologii

   

    Obě hlavní složky se dodávají především v tubách, spojením obou past dojde k tuhnutí. V tubách jsou stejně husté pasty.

    Upravené vlastnosti jsou závislé na době tuhnutí, rychlosti tuhnutí a pevnosti po ztuhnutí. Výhodnější je použití eugenolu než hřebíčkového oleje, neboť eugenol méně dráždí ústní sliznici. Velký význam má přísada kalafuny jako plniva pro lepší soudržnost při míchání. Ztuhlý otisk se před vyjmutím modelu musí nechat změkčit v teplé vodě. Pasta v tubě s oxidem zinečnatým je zbarvena bíle a pasta s eugenolem buď žlutě, hnědě nebo červeně. Kontrastní zbarvení obou past je současně i ndikátorem správného promíchání . Otisk dobře adheruje k suchému povrchu individuálních lžic ze šelakových bazálních destiček nebo ze samopolymerujících pryskyřic (DURACROL).

    Reakce tuhnutí je složitá kombinace fyzikálních a chemických pochodů. Spojením oxidu zinečnatého a eugenolu vznikne chelátový komplex eugenolátu zinečnatého. Vykrystalizuje v dlouhých jehlicovitých krystalech, který dobře stmelí ostatní součásti pasty. Tuhnutí urychluje teplo a vlhkost (sliny!) v ústech. Před nanesením pasty je nutné individuální otiskovací lžičku důkladně vysušit, aby bylo vše suché.

Fotogalerie: Zinkoxideugenolová otiskovací hmota